Praktická učebnice těhotenské jógy.
Nejkrásnější česká kniha 2013 v kategorii učebnice a didaktické pomůcky.
Ocenění v mezinárodní soutěži Arts Books Wanted 2014 za Best Graphic Design
(nakladatelství LIDU)
autor: Denisa Šedivá
ilustrace a grafika: Adam Macháček a Sébastien Bohner
fotografie: Roman Franc
vydavatel: Denisa Šedivá, 2013
tisk: Helbich
ISBN: 978-80-260-3801-6
Učebnice těhotenské jógy, formátu A4 v praktickém průhledném plastovém obalu. Obsahuje úvod a 8 kapitol, rozkládacích plakátů, zaměřených jednotlivé části těla. Každá kapitola obsahuje fotografie, popis pozic a jejich účinků. Věnovat se můžete kapitolám všem, nebo pouze vybraným, dle aktuální potřeby. Fotografie byly pořízeny v šestém až osmém měsíci těhotenství autorky. Kniha vychází především z její jógové praxe před a v těhotenství, ze zkušeností při porodu, z absolvovaných lekcí a kurzů jógy pro těhotné, dostupné literatury a odborných časopisů. Je určená všem těhotným ženám (nejen), které mají s jógou zkušenost.
S Denisou Šedivou se známe z lekcí těhotenské jógy a z kurzu védské meditace. Obdivuji píli, vytrvalost a nadšení, které Denisa do knihy o józe pro těhotné vložila, je to cenný počin. Jógu vnímám hodně jako ústní tradici, kterou se člověk nejlépe naučí „na živo“, od druhého člověka, který má s praxí vlastní zkušenost. Nicméně kontakt s lektorem není možný neomezeně a proto věřím, že kniha bude těhotným ženám dobrou připomínkou, když nemohou být v přítomnosti učitele na lekci nebo v kurzu.
Jako těhotná jogínka jsem hledala knížky, podle kterých cvičit. Nenašla jsem žádné vhodné a tak jsem si řekla, proč nějakou nenapsat. S grafikem a ilustrátorem Adamem Macháčkem jsme dali dohromady koncept, který vyřešil to, co mi na běžných knížkách nevyhovovalo. Totiž že se podle nich nedá skutečně cvičit. Musíte se k nim pořád ohýbat a listovat. Tady nikoli. Stačí si rozložit na zemi plakát se sérií cviků na fotografiích a zhruba desetiminutová lekce zaměřená na určitou část těla je připravená. Také jsem chtěla, aby knížka byla skutečně krásná. Pro těhotné ženy, které by měly být krásou co nejvíce obklopeny.
Denisa Šedivá, autorka
Slovo jóga znamená jednotu. Těhotná žena je ze své přirozenosti zosobněním tohoto stavu. Její tělo a tělo vyvíjejícího se plodu jsou po dobu devíti měsíců jedním celkem. Jeden v druhém dýchají, vyživují se, jsou aktivní i odpočívají, spějí a pohybují se. Jsou dva a přeci jeden….Naše moderní společnost není zvyklá na vědomou práci s tělem a myslí. Většinu času trávíme „od krku nahoru“, své tělo často vůbec či málo vnímáme a životem nás provází převážně kolovrátek, který se točí v naší mysli. Tělo se tak odpojuje od mysli i ducha a vzniká mezera, přerušení spojení. Jógové pozice jsou pomůckou či průvodcem, jak své tělo vnímat, být s ním ve vědomém spojení, kontaktu a komunikaci. Kde je vzájemné procítění, je možné pochopení a soulad. Těhotná žena má tak díky józe nástroj, jak svému neustále se měnícímu tělu naslouchat, chápat jeho potřeby a naplňovat je. Jelikož jógové cvičení zapojuje do procesu nejen pohyby těla, ale také mysl, kterou zve, aby tělo cítila a vnímala, spojení se začíná obnovovat. Všechny části naší bytosti se znovu propojují. Víme, co cítíme. Víme, co potřebujeme pro pocit pohody. Trénink citlivosti na jógové podložce nás vede k tomu, že svému tělu věříme a máme v jeho schopnosti důvěru. Máme zkušenost, že naše tělo ví, co je pro něj dobré, že to vždy pozná, a že když nasloucháme, zprávu uslyšíme. Tato dovednost, kterou je možné se naučit a neustále ji prohlubovat, je v těhotenství a při porodu velkým darem. Těhotná žena získává vlastní vnitřní sílu, důvěru v sama sebe a ve svou schopnost přivést na svět zdravé a šťastné dítě.
Ze zkušenosti z práce s těhotnými ženami vím, že potíže, které se považují za běžnou součást těhotenství, jako jsou bolesti v zádech, otoky rukou a nohou, pálení žáhy a další, nemusejí vůbec nastat. Zdravá žena může projít těhotenstvím bez obtíží a bolestí nebo je díky jógové praxi, případně dalším celostním metodám může velmi zmírnit či úplně odstranit.
Při cvičení jógy díky moudrému vedení inteligence svého těla hledáme a nalézáme stabilitu a pohodlí zároveň. Tělo i mysl mohou v jógové praxi znovu a znovu zažívat vnitřní pevnost a zároveň otevřenost a tvárnost. Cvičení slouží skutečně jako nácvik. To, co se odehrává na cvičební podložce, se pak přenáší do každodenního života. Cítíme-li se díky cvičení jógy více samy sebou a více v kontaktu s dítětem v děloze, je velmi pravděpodobné, že tato zkušenost přetrvá za hranice lekce jógy i za hranice období těhotenství.