Ilustrovaný abecedář Česka s 257 hesly v češtině a angličtině.
Nejkrásnější česká kniha v kategorii učebnic 2018.
Autor: Denisa Šedivá
Ilustrace a grafika: Adam Macháček a Sébastien Bohner
překlad: Robert Russell a Ivan Gutierrez
Tisk: Quatro Print a.s.
Vydavatel: Denisa Šedivá, 2018
ISBN: 978-80-270-5240-0
Tato čistě navržená kniha převyšuje ostatní knihy této kategorie. Na první pohled jste fascinováni hravými vektorovými ilustracemi, které korespondují s omezeným užitím typografie. Kniha tištěná na nenatíraném papíru a černobílé provedení ponechává prostor pro dětskou představivost. Rozkládací stránky skrývají hlubší informační roviny a příběhy.
Paľo Bálik, Hansjakob Fehr, Torsten Köchlin, Boris Meluš, členové výtvarné komise, Nejkrásnější česká kniha 2018.
Nápad napsat a nakreslit abecedář zaměřený na Česko přišel spolu s dlouhodobým pobytem a výchovou dětí v zahraničí. V mém případě za stesku po Česku. U mého kamaráda, grafika Adama Macháčka, z radosti vzpomínek, které chce sdílet. Pro naše a všechny české děti v podobné situaci, vyrůstající kdekoli ve světě. Aby věděly, jak bohatá a pestrá je kultura jejich rodičů (nebo jednoho z nich).
Snažili jsme se uchopit a pochopit českou identitu. Proto je abecedář i pro cizince, kteří v Česku žijí. Aby nám lépe rozuměli. Otevře jim totiž také kulturu dětství, kapitolu téměř automatických významů, kterou člověk mine, když se přistěhuje v dospělém věku do jiné země.
A v neposlední řadě je pro všechny české rodiny. Přináší totiž radostné okamžiky sdílení a předávání vzpomínek všech generací.
Je to krásná knížka, která spouští fantazii. V dnešním rychlém a složitém světě cokoli, co spouští představivost, úvahy, myšlenky, má cenu zlata.
Erik Tabery, šéfredaktor Respektu
Po klikaté cestě jede cyklista v cylindru. Snad je to génius Jára Cimrman a míří do Liptákova. Nebo na Moravu pátrat po stopách Cyrila a Metoděje. Právě mu píšou foukacími fixy Centropen nějaký vzkaz. Prý se má naučit hrát na cimbál a vymyslet nějaký jazykový zlepšovák. Jen aby ho pak nehnali cepem…
Úvodník písmeno C, ABCZ aneb H jako Havel.
Na stránkách osobité učebnice nazvané ABCZ aneb H jako Havel … je i ta nejkrkolomnější situace uvěřitelná. Hranice generací, profesí, staletí, reality i fikce tady ztrácejí na významu, a tak se v hospodě U Zlatého tygra mohou u jednoho stolu dát do diskuse třeba Jan Hus s Hurvínkem, Jaroslav Hašek s Miladou Horákovou či Václav Havel s Karlem Hašlerem. Jak je to možné? Společně se totiž vyskytují na stránce, respektive na rozkládací dvoustraně, která je v téhle encyklopedii o České republice věnována písmenu H.
Irena Jirků, Hospodářské noviny Ego
Václav Havel je pro mě symbolem hodnot, které se vlastně dnes příliš nenosí – nebo pouze po chladném kalkulu. Základních hodnot chování člověka k člověku a demokratických hodnot ve společnosti. Proto je pojmenovaná po něm.
Denisa Šedivá, autorka
O tom, jak tady žijeme, jak to tady všechno funguje, a jaké máme hodnoty. Hodnoty, které vyplývají z Denisiny knihy, jsou zřejmé: liberální, demokratické, ekologicky zodpovědné, proevropské… jedním slovem havlovské. Právě takové naše děti potřebují.
Robert Russell, překladatel
Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. D jako domov.
Rony Plesl, sklářský výtvarník a designér. S jako sklo.
Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, novinář a spisovatel. P jako prezident.
Jaroslav Šedivý, diplomat a historik. S jako skaut.
Lisa Versbow, designérka šperků
Tereza Maxová, modelka a zakladatelka Nadace Terezy Maxové
Marta Issová, herečka
Nora Grundová, šéfredaktorka časopisu Harper’s Bazaar
Donald Warhola, synovec Andy Warhola, kurátor.
Lucie Drdová, galeristka a zakladatelka nadačního formu Luc Art Fund