ABCZ aneb H jako Havel  (790 )

ABCZ aneb H jako Havel

Ilustrovaný abecedář Česka s 257 hesly v češtině a angličtině.
Nejkrásnější česká kniha v kategorii učebnic 2018.

Autor: Denisa Šedivá
Ilustrace a grafika: Adam Macháček a Sébastien Bohner
překlad: Robert Russell a Ivan Gutierrez
Tisk: Quatro Print a.s.
Vydavatel: Denisa Šedivá, 2018
ISBN: 978-80-270-5240-0

Tato čistě navržená kniha převyšuje ostatní knihy této kategorie. Na první pohled jste fascinováni hravými vektorovými ilustracemi, které korespondují s omezeným užitím typografie. Kniha tištěná na nenatíraném papíru a černobílé provedení ponechává prostor pro dětskou představivost. Rozkládací stránky skrývají hlubší informační roviny a příběhy.

Paľo Bálik, Hansjakob Fehr, Torsten Köchlin, Boris Meluš, členové výtvarné komise, Nejkrásnější česká kniha 2018.

Nápad napsat a nakreslit abecedář zaměřený na Česko přišel spolu s dlouhodobým pobytem a výchovou dětí v zahraničí. V mém případě za stesku po Česku. U mého kamaráda, grafika Adama Macháčka, z radosti vzpomínek, které chce sdílet. Pro naše a všechny české děti v podobné situaci, vyrůstající kdekoli ve světě. Aby věděly, jak bohatá a pestrá je kultura jejich rodičů (nebo jednoho z nich).

Snažili jsme se uchopit a pochopit českou identitu. Proto je abecedář i pro cizince, kteří v Česku žijí. Aby nám lépe rozuměli. Otevře jim totiž také kulturu dětství, kapitolu téměř automatických významů, kterou člověk mine, když se přistěhuje v dospělém věku do jiné země.

A v neposlední řadě je pro všechny české rodiny. Přináší totiž radostné okamžiky sdílení a předávání vzpomínek všech generací.

Je to krásná knížka, která spouští fantazii. V dnešním rychlém a složitém světě cokoli, co spouští představivost, úvahy, myšlenky, má cenu zlata.

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu

Po klikaté cestě jede cyklistacylindru. Snad je to génius Jára Cimrman a míří do Liptákova. Nebo na Moravu pátrat po stopách Cyrila a Metoděje. Právě mu píšou foukacími fixy Centropen nějaký vzkaz. Prý se má naučit hrát na cimbál a vymyslet nějaký jazykový zlepšovák. Jen aby ho pak nehnali cepem…
Úvodník písmeno C, ABCZ aneb H jako Havel.

Na stránkách osobité učebnice nazvané ABCZ aneb H jako Havel … je i ta nejkrkolomnější situace uvěřitelná. Hranice generací, profesí, staletí, reality i fikce tady ztrácejí na významu, a tak se v hospodě U Zlatého tygra mohou u jednoho stolu dát do diskuse třeba Jan Hus s Hurvínkem, Jaroslav Hašek s Miladou Horákovou či Václav Havel s Karlem Hašlerem. Jak je to možné? Společně se totiž vyskytují na stránce, respektive na rozkládací dvoustraně, která je v téhle encyklopedii o České republice věnována písmenu H.

Irena Jirků, Hospodářské noviny Ego

Václav Havel je pro mě symbolem hodnot, které se vlastně dnes příliš nenosí – nebo pouze po chladném kalkulu. Základních hodnot chování člověka k člověku a demokratických hodnot ve společnosti. Proto je pojmenovaná po něm. 

Denisa Šedivá, autorka

O tom, jak tady žijeme, jak to tady všechno funguje, a jaké máme hodnoty. Hodnoty, které vyplývají z Denisiny knihy, jsou zřejmé: liberální, demokratické, ekologicky zodpovědné, proevropské… jedním slovem havlovské. Právě takové naše děti potřebují.

Robert Russell, překladatel

Podporují knihu

Jana Zielinski, ředitelka Designbloku. D jako domov.

Rony Plesl, sklářský výtvarník a designér. S jako sklo.

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, novinář a spisovatel. P jako prezident.

Jaroslav Šedivý, diplomat a historik. S jako skaut.

Lisa Versbow, designérka šperků

Tereza Maxová, modelka a zakladatelka Nadace Terezy Maxové

Marta Issová, herečka

Nora Grundová, šéfredaktorka časopisu Harper’s Bazaar

Donald Warhola, synovec Andy Warhola, kurátor.

Lucie Drdová, galeristka a zakladatelka nadačního formu Luc Art Fund

Aktualizace...
  • Žádné produkty v košíku.